fbpx

Womenlikeit.pl

Womenlikeit.pl Magazyn dla kobiet

Zdrowie

Badaj swoje piersi!

Czy wiesz, że badanie piersi jest zalecane już dla kobiet od ukończenia 20 roku życia ? A czy Ty już badałaś swoje piersi ?

Coraz więcej kobiet choruje na raka piersi, niestety dzieje się to z powodów profilaktycznych. Eksperci twierdzą, że wiele Polek badania wykonuje nieregularnie, często już na tyle, że choroba rozwinęła się w dużym stopniu. Czym wcześniej zmiana zostanie wykryta, tym mamy większe szanse na całkowite wyleczenie. W dzisiejszych czasach dbamy o paznokcie, twarz, czy włosy. Warto też zadbać o nasze wnętrze i regularnie się badać. Na wzmożoną zachorowalność ma wpływ wiele czynników, z działania których często nie zdajemy sobie sprawy tj. używki, brak ruchu, a nawet zanieczyszczenia powietrza.

Bez obaw ..

  • Dzięki szerzeniu wiedzy, zmniejszyła się ilość osób zmarłych na raka
  • Niewielki nowotwór ok 1cm jest uleczalny w 95% wypadkach
  • Rak może rozwijać się w piersi nawet młodej osoby-badaj się!
  • Też możesz uratować komuś życie- podziel się tą informacją
  • Nie lekceważ niepokojących Cię objawów
  • Pamiętaj! Nie każda zmiana w piersi to nowotwór- ale każda ymaga konsultacji lekarskiej.
  • Odżywiaj się zdrowo, wybieraj dietę niskotłuszczową
  • Prowadź regularną samokontrolę, i poznaj dobrze swoje ciało

Pragniemy przypomnieć, że warto się badać. Nie bój się konsultacji z lekarzem. Raz do roku powinnyśmy udać się na badanie USG. Jest to metoda bezbolesna, bezinwazyjna, i całkowicie bezpieczna. Wynik jest dostępny odrazu, a do samego badania nie musimy się przygotowywać. Zazwyczaj wizyta rozpoczyna się od wywiadu. Lekarz zada Ci kilka pytań na temat twojego wieku, liczby porodów, leczenia hormonalnego, oraz zapyta o datę ostatniego badania. Kolejnym krokiem jest już samo badanie, które trwa od kilku do kilkunastu minut.

Naucz się sama badać swoje piersi– takie badanie przeprowadź raz w miesiącu 2-3 dni po każdej miesiączce. Szukamy zmian przed lustrem(asymetria, dołki, wybrzuszenia, zaczerwienienia, wyciek z sutka, zmiany kształtu brodawek, poszerzone żyłki na piersiach.

zrodlo:medicover

DBAJ O SIEBIE #BADAJPIERSI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *